porady, przepisy i wiele więcej

oleje porady zdrowie

Gdzie kupić dobry olej lniany i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Len uprawiany jest w Polsce od stuleci, ale dopiero od kilku lat olej lniany cieszy się rosnącą popularnością wśród osób świadomie wybierających spożywane produkty. Promowany jest jako olej roślinny, który wyróżnia się bogactwem składników odżywczych i który może pozytywnie wpływać na pracę wewnętrznych organów. Gdzie powinno się go kupować i na co zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem? Poniżej znajdują się praktyczne wskazówki.

Jaki olej lniany wybrać?

Mogłoby się wydawać, że zakup butelki oleju lnianego nie jest skomplikowany i nic nie może się nie udać. Warto jednak wiedzieć, czego dokładnie szukać, żeby zapewnić sobie produkt wysokiej jakości i cechujący się jak najlepszymi właściwościami. Podstawową zasadą w tym wypadku jest kupowanie wyłącznie oleju lnianego, który był tłoczony na zimno. Ochronna temperatura w czasie produkcji sprawia, że zachowuje on cały zestaw swoich walorów odpowiadających za jego prozdrowotne działanie. Na etykiecie powinna się również znajdować informacja o tym, że olej jest niefiltrowany, nieoczyszczony i wysokolinolenowy, co oznacza, że olej musi zawierać co najmniej 60% kwasu omega-3. Warto pamiętać również o tym, że olej lniany nie przepada za światłem i wysoką temperaturą. Powinien być przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu, a jeśli w sklepie znajduje się w pobliżu światła i w cieple, istnieje szansa na to, że jest zjełczały. W składzie nie powinno się znajdować nic poza samym olejem, a termin ważności musi wynosić przynajmniej kilka tygodni.

Gdzie kupić olej lniany?

Olej lniany to produkt dostępny w niektórych sklepach spożywczych, marketach, aptekach, a czasem nawet drogeriach. Można go również kupić w Internecie, ale warto wcześniej przeczytać opinie na temat sprzedawcy, a przede wszystkim dokładnie sprawdzić szczegóły na temat samego produktu. Olej lniany różnych marek może nieco różnić się pod względem smaku, dlatego warto przetestować kilka wariantów, zanim wreszcie znajdziemy ten, który najbardziej nam odpowiada.

Jak przechowywać olej lniany?

Olej lniany jest bardzo podatny na zepsucie, dlatego bardzo ważne jest to, aby przechowywać go zgodnie z zaleceniem znajdującym się na etykiecie. W przeciwieństwie do innych olejów czy oliwy, ten powinien być przechowywany w lodówce. Warto kupować olej w przyciemnionej butelce, która dodatkowo chroni go przed światłem. Konieczne jest monitorowanie terminu ważności, gdyż zwykle termin przydatności do spożycia w tym wypadku nie jest długi.

Możesz również polubić…