porady, przepisy i wiele więcej

zdrowie

Poznaj wyjątkowe działanie pestek moreli gorzkiej

Pestki gorzkiej moreli już od dawna znajdują zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, ponieważ dowiedziono, że mają silne działanie antynowotworowe. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Co jeszcze warto o nich wiedzieć i jak je stosować? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ich temat.

Jakie właściwości mają pestki moreli?

Tajemniczym składnikiem, za który najbardziej są cenione, jest amigdalina nazywana również witaminą B17. Jej nazwa nawiązuje do tego, że najwięcej znajduje się jej w migdałach. Amigdalina zawarta w pestkach rozkłada się w organizmie i niszczy komórki nowotworowe. Dlatego też w medycynie niekonwencjonalnej pestki moreli wykorzystywane są podczas leczenia zamiast chemioterapii. Ponadto pestki moreli wspomagają układ odpornościowy i fantastycznie działają na układ trawienny. Badania potwierdzają, że nawet kilka pestek zjadanych dziennie może uregulować trawienie i zapobiegać zaparciom. Zaleca się spożywanie pestek w okresie zwiększonej zachorowalności, a także kobietom w średnim wieku, u których pojawiły się już pierwsze zmarszczki, ponieważ pestki zawierają przeciwutleniacze.

Jak dawkować pestki z moreli?

Pestki z moreli charakteryzują się bardzo restrykcyjnymi zasadami dotyczącymi dawkowania, ponieważ w nadmiarze mogą stanowić zagrożenie dla życia. Dorosły człowiek nie powinien jeść więcej niż dwie pestki dziennie, natomiast ilość przekraczająca pięć pestek może poskutkować śmiertelnym zatruciem. Ciekawostką jest fakt, że w pestkach tych znajduje się cyjanek, czyli jedna z najgroźniejszych trucizn na świecie. Trucizna ta działa w taki sposób, że hamuje pobieranie tlenu przez komórki, objawiając się przede wszystkim bólem głowy i nudnościami. Dlatego terapia pestkami powinna być konsultowana z lekarzem. Warto w jej trakcie bacznie obserwować własny organizm. Prawidłowo stosowane pestki z moreli mają jednak zbawienny wpływ na organizm i mogą stać się naturalnym remedium na wiele dolegliwości.

Skutki uboczne stosowania pestek z moreli

Pestki z moreli są bardzo zdrowe, lecz należy liczyć się z tym, że ich dawkowanie może przynieść skutki uboczne. Może wywoływać zgagę, nudności lub też wzdęcia. Objawy te mogą wystąpić, nawet gdy przestrzegasz dawkowania i nie przekraczasz zalecanej ich ilości. Dodatkowo składniki pestek moreli mogą zaburzyć przyswajalność innych, ważnych produktów dla naszego organizmu. Wśród skutków ubocznych spożywania pestek, pojawia się także małopłytkowość. Niestety skutków ubocznych jest o wiele więcej, dlatego przed spożyciem pestek z moreli warto się z nimi dokładnie zapoznać.

 

 

Możesz również polubić…