porady, przepisy i wiele więcej

zdrowie

Nasiona konopi – superfoods, którego nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Nasiona konopi siewnej wyróżniają się wartością odżywczą, ponieważ dostarczają organizmowi więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, Omega-6 oraz Omega-9 niż len i orzechy, a ich proporcja w nasionach jest optymalna. Ponadto zawierają najwięcej pełnowartościowego białka spośród wszystkich roślin na świecie i są źródłem witaminy E. Co warto o nich wiedzieć i jak je stosować? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest konopia siewna?

Konopia siewna to roślina pochodząca z Azji, której właściwości lecznicze są znane już od tysięcy lat. Obecnie zaliczana jest do tak zwanych superfoods, ponieważ zawiera wspomniane już nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i białko. Wysoka zawartość tego ostatniego sprawia, że nasiona konopi mogą stanowić uzupełnienie diety w przypadku osób, które wykluczyły ze swojej diety mięso, ponieważ uzupełnia poziom białka w organizmie. Jednocześnie nasiona konopi mogą stanowić wyjątkowo zdrowy i naturalny suplement w przypadku osób, które intensywnie trenują, ponieważ białko jest głównym budulcem mięśni. Warto podkreślić, że ludzki organizm nie jest w stanie syntetyzować nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są dla niego niezbędne, dlatego też trzeba mu je dostarczać wraz z pożywieniem. Regularne spożywanie nasion konopi siewnych zapewnia mu więc porcję składników odżywczych, które wpływają pozytywnie na wiele procesów oraz organów wewnętrznych. Działają przeciwzapalnie, niwelują zaburzenia rytmu serca, obniżają poziom złego cholesterolu i poprawiają wygląd skóry.

Nasiona konopi a marihuana

Nasiona konopi bardzo często błędnie utożsamiane są z nasionami marihuany, które są kupowane w celu nielegalnej uprawy. Konopie dzielą się na konopie indyjskie, które rzeczywiście są marihuaną oraz konopie siewne, które legalnie mogą być uprawiane na terenie Unii Europejskiej. Ich nasiona znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym czy farmaceutycznym.

W jakiej formie spożywać nasiona konopi?

Nasiona konopi dzielą się na łuskane i niełuskane. Te pierwsze mają więcej białka i tłuszczów, a drugie znacznie więcej błonnika pokarmowego. Oba warianty sprawdzają się jako dodatek do domowych wypieków czy sałatek i musli. Można je również uprażyć i przegryzać jak słonecznik. W formie zmielonej mogą być dodawane do jogurtów, koktajli owocowych i warzywnych, deserów, płatków śniadaniowych, owsianek, a także wszelkich produktów mącznych.

Możesz również polubić…