porady, przepisy i wiele więcej

zdrowie

Pestki słonecznika – co warto o nich wiedzieć?

Pestki słonecznika od lat wiodą prym wśród wszystkich jadalnych pestek. Ich smak sprawia, że sprawdzają się jako samodzielna przekąska, a także jako dodatek do wielu potraw. Ich wielkim walorem jest fakt, że są bogate w wiele składników odżywczych, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Co warto wiedzieć na temat pestek słonecznika? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Pestki słonecznika – właściwości

Słonecznik jest rośliną wywodzącą się z Ameryki Północnej, ale obecnie uprawiany jest w wielu miejscach na świecie ze względu na walory estetyczne oraz wykorzystywane w przemyśle spożywczym pestki, które już w starożytności były cenione za działanie lecznicze. Szara lub czarno-biała skórka chroni właściwą pestkę i zachowuje wewnątrz najważniejsze wartości odżywcze, a orzechowy posmak pestek jest ceniony przez ludzi na całym świecie. Warto jednak podkreślić, że ich walorem nie jest tylko przyjemny smak, ale również wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin. W tych niepozornych pestkach znajduje się między innymi sporo ryboflawiny, witaminy C, witaminy B6, kwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu, fosforu czy cynku.

Jak pestki słonecznika wpływają na organizm?

Regularne spożywanie pestek słonecznika wspiera układ sercowo-naczyniowy, poprawia działanie układu odpornościowego, obniża poziom złego cholesterolu oraz cukru we krwi i działa przeciwzapalnie. Badania wykazują również, że sprawdzają się świetnie w profilaktyce nowotworowej, ponieważ zawierają fitosterole chroniące organizm przed rozwojem komórek nowotworowych. Ponadto zawarty w nich kwas linolowy zapobiega rozwojowi raka prostaty, jelita grubego, płuc czy czerniaka. Warto podkreślić, że pestki słonecznika są tłuste i kaloryczne, dlatego osoby będące na diecie powinny spożywać je w mniejszych ilościach, na przykład dodając je do sałatek czy innych, niskokalorycznych potraw.

Jak stosować pestki słonecznika?

W sklepach spożywczych, marketach czy w Internecie można kupić słonecznik w kilku formach, a mianowicie łuskany i niełuskany, a także solony lub prażony. Pestki słonecznika świetnie sprawdzają się jako samodzielna przekąska, ale również jako chrupiący dodatek do sałatek, niektórych zup, potraw orientalnych czy nawet do deserów. Stanowią również świetny dodatek do domowych wypieków, takich jak chleb czy bułki. Wiele osób dodaje je również do granoli z jogurtem czy do płatków śniadaniowych, w których stanowią zdrowe uzupełnienie pożywnego śniadania.

Możesz również polubić…