porady, przepisy i wiele więcej

porady zdrowie

Zdrowe tłuszcze – po jakie produkty warto sięgać?

Tłuszcze w pożywieniu są niezbędne, ponieważ organizm człowieka nie jest w stanie bez nich prawidłowo funkcjonować. Odgrywają rolę budulcową i strukturalną, a odpowiednia warstwa tłuszczu wokół narządów wewnętrznych zapewnia im ochronę. Warto jednak wybierać świadomie i stosować tłuszcze zdrowe, za które uważa się przede wszystkim tłuszcze pochodzące z warzyw, nasion, orzechów czy ryb. Po które produkty warto sięgać, aby wzbogacić swoją dietę? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

Ryby

Ryby, takie jak makrela, łosoś, tuńczyk czy śledź są źródłem wyjątkowo zdrowych kwasów Omega-3. Odpowiadają one za funkcjonowanie układu nerwowego, działają przeciwzapalnie i znacząco zmniejszają ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych. Przeciętny człowiek powinien spożywać ryby około trzech razy w tygodniu, a najlepszą formą ich przygotowania jest grillowanie lub gotowanie na parze.

Olej lniany złocisty

Olej lniany złocisty pozyskiwany jest z nasion lnu złocistego. Cechuje się charakterystycznym, orzechowym smakiem i złotą barwą, a przede wszystkim właściwościami leczniczymi. W oleju tym aż sześćdziesiąt procent stanowi kwas Omega-3, a wśród pozostałych składników znajdują się witamina E, kwas Omega-6 czy błonnik pokarmowy. Olej tego rodzaju wpływa pozytywnie na metabolizm, zapewnia lepszą pracę układu krwionośnego i działa przeciwnowotworowo. Olej lniany złocisty może być stosowany do sałatek i potraw serwowanych na zimno albo też spożywany bezpośrednio.

Awokado, czyli tłusty owoc

Awokado to owoc, który dzieli się na mnóstwo gatunków. Te twardsze mogą być dodawane do sałatek, z kolei czarne awokado Hass cechuje się kremowym miąższem, z którego można przygotować guacamole, dip do przekąsek czy pastę kanapkową. W jednym awokado znajduje się aż 11 gramów jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a oprócz tego fosfor, potas, żelazo oraz witamina E. Wskazane jest więc połączenie przyjemnego z pożytecznym, a raczej smacznego ze zdrowym i na stałe wprowadzenie awokado do codziennej diety.

Nasiona i orzechy, czyli zdrowe przekąski

Nasiona, takie jak pestki dyni czy sezam zawierają kwasy tłuszczowe, które bardzo korzystnie wpływają na poziom cholesterolu w organizmie. Z kolei orzechy laskowe, orzechy włoskie czy migdały usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazują, że osoby regularnie spożywające nasiona i orzechy o wiele rzadziej miewają zawały serca, udary mózgu czy też doznają śmierci w wyniku najróżniejszych chorób naczyniowo-sercowych. Włączając wyżej wymienione składniki do swojej diety, zadbasz o swój organizm i dobre samopoczucie, a także uchronisz się przed wieloma chorobami.

Możesz również polubić…