porady, przepisy i wiele więcej

oleje porady zdrowie

Olej z lnu złocistego tłoczony na zimno – dlaczego warto go wybrać?

Olej z lnu złocistego został doceniony w Polsce stosunkowo niedawno, a obecnie uchodzi za jeden z wariantów superfood, który zapewnia organizmowi ogromną ilość wartości odżywczych. Jak powstaje i dlaczego jest tak ceniony? Poniżej znajduje się kilka informacji na jego temat.

Jak powstaje olej z lnu złocistego?

Olej ten produkowany jest z ziaren rośliny z rodziny lnowatych, która jest uprawiana w wielu miejscach na świecie i niezwykle popularna w Polsce. Ze względu na bardzo sprzyjający klimat złoty len od stuleci jest uprawiany w naszym kraju, a o jego niezwykłych właściwościach wiedziały już nasze prababcie. Przypisuje mu się bardzo dobre działanie na organizm człowieka, ponieważ tłoczony jest na zimno, a w rezultacie zachowuje wszelkie walory wpływające pozytywnie na ludzki organizm. Metoda tłoczenia jest w tym wypadku kluczowym czynnikiem, ponieważ zimnotłoczony olej jest najzdrowszy i ma wysoką zawartość nie tylko nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również fitoestrogenów oraz przeciwutleniaczy.

Czym różni się olej z lnu złocistego od oleju z lnu brązowego?

Sam kolor ziaren jest w tym wypadku uzależniony od ilości pigmentu. Im ciemniejsze jest ziarno, tym intensywniejszy jest smak oleju, dlatego też ten złocisty wyróżnia się bardzo subtelnym, maślano-orzechowym aromatem. Len brązowy jest nie tylko mocniejszy, ale również bardziej kaloryczny i składa się z większej ilości zdrowych tłuszczów. Wyjątkiem w tym wypadku jest kwas omega-6, którego olej złocisty ma znacznie więcej.

Jakie właściwości ma olej z nasion lnu złocistego?

Najważniejsze z nich to bardzo wysoka zawartość zdrowego tłuszczu, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego, co może okazać się szczególnie ważne w przypadku osób, które wykluczyły ze swojej diety mięso. Dodatkowo olej z nasion lnu złocistego zawiera cenne dla organizmu aminokwasy, czyli związki, których organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować oraz witaminę K i magnez. Taki skład sprawia, że stosowany jest w diecie przeciwnowotworowej, ale też wspomaga pracę jelit i całego układu trawiennego. Pomaga w przypadku różnych chorób serca i zwalcza objawy najróżniejszych chorób skóry. Wysokie połączenie zdrowych tłuszczów i białka sprawia, że sprawdza się w przypadku osób borykających się z nadwagą, insulinoopornością czy stłuszczeniem wątroby. Ze względu na właściwości warto stosować go zarówno profilaktycznie jako element diety, jak i w przypadku wymienionych wyżej dolegliwości.

Możesz również polubić…