Len mielony uważany jest powszechnie za jeden z najzdrowszych naturalnych dodatków do potraw. W procesie mielenia ziaren lnu powstaje drobna mączka, która wyróżnia się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3, błonnikiem pokarmowym, witaminą E i witaminami z grupy B, a także wieloma składnikami mineralnymi. Trudno więc przecenić pozytywny wpływ lnu mielonego na funkcjonowanie organizmu i warto na stałe wprowadzić go do diety. Do jakich potraw można go stosować? Poniżej znajduje się kilka inspiracji.
Zdrowe śniadanie z lnem
Ze względu na mączną konsystencję len mielony świetnie sprawdzi się jako dodatek do zdrowych śniadań bazujących na jogurcie. Wystarczy kubek jogurtu naturalnego i łyżka lnu mielonego, które trzeba dokładnie wymieszać. Dopiero teraz można dodać do jogurtu ulubione dodatki, takie jak suszone lub surowe owoce czy orzechy. Len nie ma intensywnego smaku, dlatego z powodzeniem można go dodawać również do serka wiejskiego przygotowanego na słono z dodatkiem rzodkiewki czy też tuńczyka, cebuli pokrojonej w kostkę i ogórka konserwowego.
Zdrowe koktajle z lnem
Jeśli ktoś jest posiadaczem blendera, to ma wielkie pole do popisu w zakresie przygotowania najróżniejszych koktajli warzywnych i owocowych, do których można dodawać len mielony. Ciekawym i bardzo zdrowym koktajlem jest zielone smoothie z lnem. Do jego przygotowania potrzeba garści liści szpinaku, szklanki wody przegotowanej, jednego jabłka, łyżki miodu i łyżki lnu mielonego. Całość należy dokładnie zblendować, aby koktajl miał jednolitą konsystencję. Najlepiej smakuje na zimno. Len można dodawać również do koktajli owocowych na bazie jogurtu. Do przygotowania koktajlu truskawkowego dla dwóch osób potrzeba szklanki truskawek świeżych lub mrożonych, szklanki jogurtu naturalnego, dwóch łyżek miodu lub łyżki cukru wanilinowego oraz łyżki lnu mielonego. Całość trzeba zblendować, a rozlany koktajl można przyozdobić listkiem świeżej mięty.
Naturalnie gęsta zupa
Len mielony może stanowić również zdrowy dodatek do zup różnego rodzaju, które wymagają zagęszczenia. Z powodzeniem zastąpi śmietanę czy zasmażkę z mąki i masła, a przy okazji zapewni znacznie więcej wartości odżywczych. Oczywiście, nie będziemy dodawać go do rosołu, ramenu czy innych zup, które wymagają klarowności i nie są gęste. Jeśli jednak gotujesz zupę pomidorową, wystarczy na ostatnie minuty gotowania wsypać do garnka kilka łyżek lnu i energicznie mieszać całość, aby zupa nabrała odpowiedniej konsystencji.