porady, przepisy i wiele więcej

porady wygląd zdrowie

Czy zdrowe tłuszcze pomagają w odchudzaniu?

Za zdrowe tłuszcze uważa się te, które pochodzą z warzyw, nasion czy orzechów. W ostatnich latach jest o nich szczególnie głośno, tym bardziej że wszystkie z nich są bogate w wiele wartości odżywczych. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy czy błonnik pokarmowy to wielkie zalety zdrowych tłuszczów, podobnie jak ich korzystny wpływ na serce, układ krążeniowy i nerwowy czy też działanie przeciwzapalne. Czy zdrowe tłuszcze mogą okazać się pomocne w przypadku osób chcących zgubić zbędne kilogramy? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

W jakich produktach znajdują się zdrowe tłuszcze?

Zdrowe tłuszcze to dość obszerna kategoria, w której znajdują się na przykład bogate w kwasy tłuszczowe, fosfor i potas awokado czy też pestki z dyni, sezam oraz szeroki wybór olejów roślinnych. Olej lniany złocisty ma w tym wypadku przewagę nad innymi olejami roślinnymi, ponieważ znajduje się w nim idealna proporcja kwasów tłuszczowych. Warto pamiętać o tym, że tłuszcz jest organizmowi potrzebny do prawidłowego działania, a w związku z tym w naszej gestii leży to, aby zapewniać go sobie w jak najlepszej formie.

Jakich tłuszczów należy unikać podczas diety?

Najgorszym tłuszczem, jaki można spożywać podczas diety, jest olej palmowy i to jego należy się bezwzględnie wystrzegać. Znajduje się on przede wszystkim w chipsach oraz przemysłowych wypiekach, takich jak pączki czy ciasta. Stosuje się go powszechnie ze względu na stosunkowo niską cenę oraz fakt, że wydłuża termin przydatności poszczególnych produktów. Złym tłuszczem dla osób na diecie i nie tylko jest również tłuszcz, który był wielokrotnie podgrzewany. Z takim tłuszczem najczęściej mamy do czynienia w restauracjach typu fast food oraz miejscach, w których serwowane są potrawy smażone na głębokim oleju.

Jak zdrowe tłuszcze pomagają schudnąć?

Na przestrzeni lat powstało wiele mitów na temat tłuszczu, który w zestawieniu ze słowem „dieta” dla wielu stanowi oksymoron. Jest to przeświadczenie błędne, ponieważ zdrowe tłuszcze są potrzebne organizmowi i rzeczywiście mogą wspomóc odchudzanie. Zdrowe tłuszcze w postaci garści migdałów lub orzechów zapewniają organizmowi szereg składników odżywczych, ale przy okazji gwarantują uczucie sytości na długo. W rezultacie nie jest konieczne podjadanie niezdrowych przekąsek. Z kolei oleje roślinne, takie jak olej lniany złocisty, stosowane regularnie wpływają pozytywnie na perystaltykę jelit, a w rezultacie stymulują metabolizm.

Możesz również polubić…