porady, przepisy i wiele więcej

zdrowie

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to termin, który bardzo często pada w kontekście zdrowych produktów. Mówi się o nich zawsze w jak najlepszym kontekście, a ich wpływ na ludzki organizm jest zachwalany przez ekspertów różnych dziedzin. Czym właściwie są, gdzie je znaleźć i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na temat wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Czym są wielonienasycone kwasy tłuszczowe?

O ile nienasycone kwasy tłuszczowe to te, które mają przynajmniej jedno podwójne wiązanie pomiędzy atomami węgla, o tyle wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają ich więcej. Nazwa „omega” w tym wypadku oznacza miejsce, w którym znajduje się owo podwójne wiązanie, licząc od samego końca cząsteczki. Ludzki organizm nie jest w stanie produkować tego rodzaju tłuszczu, dlatego musi on być dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Bez kwasów tego typu niemożliwy jest bowiem transport lipidów we krwi. Ich działanie powoduje również redukcję złego cholesterolu i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Nic dziwnego, że nazywane są one powszechnie niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi.

W jakich produktach znajdują się wielonienasycone kwasy tłuszczowe?

Lista produktów, w których znajdują się wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jest dość spora. Istnieje więc duża szansa na to, że każdy będzie mógł wprowadzić odpowiednią ich ilość do swojej diety. Znajdują się one na przykład w tłustych rybach morskich, do których zalicza się makrelę, łososia, tuńczyka i halibuta. Znaleźć je można również w orzechach, a także w olejach roślinnych. Dobrym przykładem w ostatniej kategorii jest na przykład olej lniany złocisty, który zawiera nie tylko optymalną proporcję wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również witaminy i błonnik pokarmowy.

Jak stosować olej lniany złocisty?

Badania wykazują, że regularne spożywanie oleju lnianego złocistego dostarcza organizmowi odpowiednią ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminę E i błonnik, który jest niezwykle pomocny w dietach odchudzających. Olej ten wpływa pozytywnie na działanie wielu wewnętrznych organów, a przy okazji redukuje poziom złego cholesterolu. Warto wybrać olej tłoczony na zimno, ponieważ posiada on wszystkie najlepsze właściwości i stosować go do zimnych potraw, takich jak sałatki czy surówki. Można również spożywać olej bezpośrednio, a zalecana ilość dzienna to od dwóch do sześciu łyżek stołowych.

Możesz również polubić…