porady, przepisy i wiele więcej

porady zdrowie

Jak dbać o zdrowie na co dzień?

Zdrowy tryb życia jest popularnym trendem, który dowodzi, że można dbać o zdrowie niemal bezwysiłkowo. Wystarczy wprowadzić kilka nawyków, które staną się po jakimś czasie integralną częścią naszego życia. Należą do nich zarówno nawyki związane z aktywnością fizyczną, jak i nawyki żywieniowe. Co warto robić codziennie, aby organizm otrzymywał wszystko to, czego potrzebuje? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

Wysypiaj się

Jedno z powiedzeń mówi, że sen jest dobry na wszystko i nie ma zbyt wiele przesady w tym stwierdzeniu. Sen to czas, którego każdy organizm potrzebuje, żeby się zregenerować. Wpływa on na redukcję stresu, obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Badania dowodzą również, że ludzie, którzy regularnie się wysypiają, są mniej podatni na depresję. Warto planować każdy dzień tak, aby zapewnić sobie około siedmiu godzin snu.

Wprowadź do diety zdrowe tłuszcze

Zdrowe tłuszcze to te, które pozyskiwane są z warzyw, nasion, ryb czy orzechów. Ich działania nie sposób przecenić, ponieważ zawierają ogromną ilość kwasów nienasyconych, witamin i innych składników odżywczych, które usprawniają działanie ludzkiego organizmu. Warto na co dzień suplementować olej lniany złocisty lub dodawać go do potraw serwowanych na zimno, a niezdrowe i pełne konserwantów przekąski zastąpić orzechami i nasionami. Z kolei pasta z niezwykle zdrowego awokado może okazać się pyszną alternatywą dla masła czy przetworzonych past do kanapek.

Znajdź czas na aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na ładniejszą sylwetkę i lepszą kondycję, ale również zwiększenie wydolności narządów wewnętrznych, wzmocnienie mięśni i redukcję ryzyka wystąpienia depresji. Ponadto sport czy ćwiczenia sprawiają, że do mózgu uwalniane są hormony szczęścia. Warto więc wygospodarować kilka godzin tygodniowo i poświęcić je w pełni na aktywność, która daje nam najwięcej satysfakcji i radości.

Kupuj mądrze i planuj posiłki

Wiele osób robi zakupy spożywcze w pośpiechu między pracą a wzywającymi obowiązkami domowymi. W rezultacie kupują często produkty, które nie są dla nich zdrowe. Przetworzona żywność, w której głównymi składnikami są cukier, sól czy trudne do rozszyfrowania związki chemiczne bywa smaczna, ale na pewno nie dostarcza organizmowi potrzebnych składników odżywczych. W sklepach zawsze warto znaleźć chwilę na przeczytanie etykiety z pełnym składem. W domu z kolei warto planować posiłki na dzień do przodu i przygotować je z dobrych składników, kiedy jest na to czas. Dzięki temu można uniknąć kupowania niezdrowych przekąsek w ciągu dnia.

Możesz również polubić…