porady, przepisy i wiele więcej

oleje porady zdrowie

Czy warto stosować olej lniany złocisty?

Olej lniany złocisty to olej pozyskiwany z ziaren lnu złocistego. Na tle innych produktów tego rodzaju wyróżnia się on nie tylko barwą i smakiem, ale również bogactwem składników odżywczych. Spośród wszystkich olejów roślinnych ma on najwięcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin czy błonnika pokarmowego. Jak wpływa na organizm i czy warto z niego korzystać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Jakie są skutki picia oleju lnianego złocistego?

Olej lniany złocisty tłoczony na zimno zachowuje wszelkie walory, za które jest tak ceniony. Do właściwości leczniczych należą w tym wypadku przede wszystkim właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, kardioprotekcyjne oraz działanie ochronne na tkankę kostną. Regularne spożywanie oleju lnianego złocistego wpływa korzystnie na gospodarkę lipidową, ponieważ jest on w stanie zredukować poziom złego cholesterolu, a zwiększyć poziom dobrego cholesterolu w organizmie. Olej tego rodzaju będzie też dobrym wyborem dla osób chcących zadbać o linię lub będących na diecie wskutek nadwagi. Dzieje się tak, ponieważ olej lniany złocisty reguluje metabolizm i przyśpiesza spalanie tłuszczu.

Jak olej lniany złocisty wpływa na urodę?

Ze względu na swoje właściwości olej ten jest również wykorzystywany do pielęgnacji. Jego stosowanie na skórę redukuje trądzik, pomaga w leczeniu łuszczycy i egzemy, ujędrnia skórę i zapewnia jej optymalne nawilżenie. Olej lniany na włosy sprawiają, że nabierają one więcej blasku i elastyczności, a w rezultacie nie łamią się i pięknie wyglądają.

Czy warto stosować olej lniany złocisty?

Wszystkie badania i testy wskazują na to, że jest to jeden z tych naturalnych suplementów diety, które są wyjątkowo warte swojej ceny i regularnego stosowania. Olej lniany złocisty wspomaga wiele procesów zachodzących wewnątrz organizmu i może być pomocny podczas leczenia wielu dolegliwości czy chorób. Z kolei stosowany zewnętrznie stanowi naturalny kosmetyk, którego działanie nie uczula, za to przynosi widoczne w krótkim czasie efekty. Stosowanie oleju lnianego złocistego może stać się jednym ze zdrowych nawyków, których skutki są nie do przecenienia. Warto jednak pamiętać o tym, że olej lniany nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Osoby zmagające się z zespołem jelita drażliwego czy wyjątkowo delikatnym żołądkiem raczej powinny go unikać. Z kolei kobiety w ciąży mogą go suplementować jedynie po konsultacji z lekarzem.

Możesz również polubić…