porady, przepisy i wiele więcej

oleje zdrowie

Jakie właściwości ma olej lniany?

Olej lniany to roślinny olej uzyskiwany z nasion lnu zwyczajnego podczas tłoczenia na zimno, co sprawia, że zachowuje wszelkie właściwości. Wyróżnia się cierpkim zapachem, orzechowym posmakiem i żółtym kolorem, a od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością wśród osób ceniących zdrowy tryb życia i naturalną suplementację. Jakie ma właściwości i dlaczego warto włączyć go do swojego jadłospisu? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Z czego składa się olej lniany?

To właśnie lista składników stanowi najsilniejszy argument przemawiający za tym, aby spożywać olej lniany. Znajdują się w nim bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają pracę serca i układu krwionośnego. Olej lniany zawiera optymalną proporcję kwasów omega-3 oraz omega-6, a przy okazji kwas alfa-linolenowy, linolowy i oleinowy.

Na co pomaga olej lniany?

Lista pozytywnych skutków spożywania oleju lnianego jest długa. Do najważniejszych z nich należy naturalne regulowanie poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki zawartym w oleju kwasom możliwe jest obniżanie poziomu złego cholesterolu i podwyższanie poziomu cholesterolu uznawanego za dobry. Składniki antyoksydacyjne mogą zapobiegać rozwijaniu się nowotworów, a kwasy omega-3 i omega-6 łagodzą stany zapalne i wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Warto podkreślić, że regularne spożywanie oleju lnianego wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również na urodę. Stosowany na włosy przyspiesza ich regenerację i dodaje im sprężystości, a z kolei dodany do kosmetyków pielęgnacyjnych poprawia wygląd skóry oraz paznokci.

Jak stosować olej lniany?

Olej lniany dostępny jest w sklepach w dwóch wersjach, a mianowicie w kapsułkach lub w butelce. W pierwszym przypadku kapsułki należy stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce. W drugim przypadku olej powinien być spożywany w ilościach od dwóch do sześciu łyżeczek dziennie. Jeśli stosujemy olej do potraw, nie powinno się na nim smażyć, tylko dodawać do potraw na zimno, takich jak sałatki. Olej trzeba przechowywać w lodówce w butelce z zaciemnionego szkła, a w jego spożywaniu najważniejsza jest regularność. Dopiero wówczas można odczuć dobre skutki jego działania na organizm. Wysoce cenione właściwości oleju lnianego nie oznaczają jednak, że jest to produkt dobry dla wszystkich. Powinny go unikać osoby z nadwrażliwością jelit. Jeśli zaś chcą z niego korzystać kobiety w ciąży, powinny wcześniej skonsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Możesz również polubić…